سنسور فشار چیست؟ چگونه سنسور فشار مناسب انتخاب کنیم؟

سنسور فشار چیست؟ چگونه سنسور فشار مناسب انتخاب کنیم؟

تولید کننده تجهیزات صنایع آب، گاز و پتروشیمی از جمله کنتور هوشمند آب، فلومتر الکترومغناطیسی

سنسور فشار Pressure Sensor

بطور کلی، حسگر ها یا سنسورهای فشار، در صنایعی که فشار از پارامتر های مهم خط تولید باشد، حضور خواهند داشت. در این مقاله سعی می کنیم در مورد این ابزار بصورت کلی بحث کنیم.  با ما تا انتهای مقاله همراه شوید.

فشار چیست ؟

Pressure فشار به عنوان نیروی اعمال شده توسط مایع یا گاز بر یک سطح تعریف می شود و معمولاً بر حسب واحد نیرو در واحد سطح اندازه گیری می شود. واحدهای رایج آن Bar، بار پاسکال  (Pa)،  N/mm2 یا psi (نیوتن بر اینچ مربع) هستند.

سنسور  یا حسگر Sensor:

حسگر وسیله ای است که یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری می کند و آن را به سیگنال تبدیل می کند. این مقدار می تواند به عنوان مثال دما، طول، نیرو  و البته فشار باشد. سیگنال در بیشتر موارد الکتریکی است اما می تواند نوری نیز باشد.

سنسور  Pressure Sensor فشار چیست؟

سنسور فشار  pressure sensor ابزاری است که جهت تبدیل کمیت فیزیکی فشار به سیگنال استاندارد صنعتی طراحی و تولید شده است. این وسیله نقش خود را با تشخیص هر نوع کمیت فیزیکی و تبدیل به واحدهای الکتریکی یا سیگنال ‌های قابل شناسایی ایفا می کند. شاید نقش این تجهیزات به نظر ساده بیاید اما طیف عملکرد آنها بسیار گسترده است.

بنابراین سنسور فشار ابزاری است متشکل از یک عنصر حساس به فشار برای تعیین فشار واقعی اعمال شده به سنسور (با استفاده از اصول کاری مختلف) و برخی اجزا برای تبدیل این اطلاعات به سیگنال خروجی.

این ابزار در طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی عمومی، صنایع غذایی، ماشین‌های متحرک، گازهای پزشکی و همچنین صنعت نیمه‌رسانا کاربرد دارد. انواع روش های اندازه گیری فشار و فناوری های سنجش فشار چیست و چگونه در اندازه گیری فشار کار می کنند؟ در این راهنمای جامع با عملکردها و قابلیت های سنسورهای فشار مختلف آشنا شوید.

سنسورهای فشار چگونه کار می کنند؟

سنسورهای فشار عموماً با محدوده اندازه گیری، رشته اتصال فشار، سیگنال خروجی و اتصال الکتریکی متمایز می شوند. اتصال فشار استاندارد شده، فشار اندازه گیری شده را روی عنصر سنسور فشار هدایت می کند. الکترونیک سنسور فشار سیگنال را به یک سیگنال مقیاس‌پذیر تبدیل می‌کند که از طریق یک کانکتور یا کابل استاندارد به ارزیابی سیگنال بعدی منتقل می‌شود.

اصول کار سنسور های فشار

انواع مختلفی از فناوری های مختلف در سنسورهای فشار برای ارائه نتایج دقیق استفاده می شود. اصول کاری  سنسور فشار طبق واکنش فیزیکی نسبت به فشار اعمالی می باشد. سنسور فشار تغییرات نسبی به وجود آمده را به صورت الکتریکی اندازه کرده و برای این هدف از پدیده‌هایی مانند تغییر در ظرفیت خازنی، تغییر در مقاومت اهمی یک استرین‌گیج یا کرنش‌سنج (Strain Gauge) و عنصر پیزوالکتریک استفاده می‌کند. تمام این تغییرات با توجه به دامنه انحراف پس از اعمال فشار می باشند.

انواع اندازه گیری فشار

  • ترانسمیتر فشار مطلق
  • فشار گیج یا نسبی
  • فشار تفاضلی و یا اختلاف فشار

ویژگی‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان از آنها برای طبقه‌بندی سنسورهای فشار استفاده کرد، از جمله محدوده فشاری که اندازه‌گیری می‌کنند، محدوده دمایی عملکرد، یا نوع فشاری که اندازه‌گیری می‌کنند.

انواع مختلف فشار می تواند مطلق، گیج و فشار تفاضلی باشد. سنسورهای فشار مطلق، فشار را نسبت به محفظه مرجع (تقریباً خلاء) اندازه گیری می کنند. آنها برای اندازه گیری فشار نسبت به فشار فعلی جو استفاده می شوند. سنسورهای فشار دیفرانسیل تفاوت بین دو فشار را تعیین می کنند و می توانند برای اندازه گیری افت فشار، سطح سیال و نرخ جریان استفاده شوند.
مزیت آشکار یک سنسور فشار مطلق این است که همیشه در برابر همان فشار مرجع (خلاء) اندازه گیری می کند و بنابراین تحت تأثیر تغییرات فشار اتمسفر قرار نمی گیرد و کمتر تحت تأثیر تغییرات دما قرار می گیرد.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد طیف وسیعی از سنسورهای فشار هستید، لطفا با ما در شرکت کنترل انرژی ایرانیان تماس بگیرید.

controlenergyadmin